Konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
 
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
 
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Co roku, PCPSI podejmuje liczne działania, które mają służyć realizacji powyższych celów. Jednym z nich jest organizacja konferencji z okazji DBI, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Corocznie, konferencja odbywa się w przypadającym właśnie Dniu Bezpiecznego Internetu. W 2017 r. zorganizowana została 7 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Wzięło w niej udział około 320 nauczycieli i specjalistów pracujących z dziećmi. Podczas wydarzenia inaugurowana została ogólnopolska kampania społeczna "Chroń dziecko w sieci" (realizowana przez FDDS wraz z NASK w ramach PCPSI), poświęcona ochronie dzieci przed szkodliwymi treściami. W trakcie spotkania odbyła się także dyskusja panelowa z udziałem młodzieży, a także przedstawicieli OEIiZK, Centrum Animacji Młodzieży w Goleniowie, FDDS oraz Fundacji Orange. Paneliści zastanawiali się jak uczyć o bezpieczeństwie w sieci, aby był to atrakcyjny i skuteczny proces. Konferencja z okazji DBI stanowiła także świetną okazję do prezentacji projektów dotyczących bezpieczeństwa dzieci w internecie, a także pozytywnego wykorzystywania nowych technologii. Spotkanie zamknął pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” (film dok. USA 2016, reż. Werner Herzog, 1h i 38 min).

Zapisy na konferencję z okazji DBI 2018 ruszą w styczniu 2018 r. Więcej informacji znajdzie się na stronie wydarzenia: www.dbi.pl
Zapraszamy do objerzenia relacji z konferencji DBI 2017.

Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony